Hodnocení porotců

14. srpna 2015 v 15:10 | Dr. Půlměsíc |  Organizační info
Tak je to tady, máme tu článek, ve kterém všichni porotci zhodnotí soutěžní díla! Na začátek musím říct, že jsem byla poměrně překvapena, jak moc se názory porotců liší, nicméně považuji to spíše za pozitivní jev.
A také doufám, že nikoho ze zúčastněných neurazí kritika, jedná se čistě o naše názory.
Nyní zde vypíšu postupně všechny soutěžící, ke každému uvedu hodnocení od všech porotců. Jdeme na to!

1. soutěžící: Ersie Úlfursdóttir - Kveðja, Ísland
Dr. Půlměsíc:
Celkově na mě tohle dílo působí velmi dobrým dojmem, má svou atmosféru. Je vidět, že ti psaní jde a ráda se jím zabýváš, zdá se mi, že máš velmi dobrou představu, jak tvořit dobré a čtivé literární dílo. Máš pěkný a poetický styl, tvoje psaní je na vysoké úrovni. Líbí se mi zejména způsob, jakým děj pomalu plyne a také popisy, které jsou tam v takovém přiměřeném rozsahu - není jich přehnaně moc, nejsou nevkusně přeplácané, ale zároveň je jich tam dostatek, aby si dílo udrželo tu tajemnou atmosféru. Cítím z toho zvláštní minimalismus.
Ovšem samozřejmě je tu pár věcí, které bych vytkla.
Co se týče popisů (nejen prostředí, nýbrž například i předchozích událostí) musím upozornit na opakování slov, všimla jsem si, že v jednom odstavci se ti asi ve čtyřech větách za sebou vyskytlo sloveso "být", přičemž z toho většinou ještě ve tvaru "bylo".
A přišlo mi, že je to dílo poněkud nesouměrné - první polovina je prakticky pouze o popisech a takové té rozjímavé atmosféře, když potom náhle někde za polovinou se odehraje veškerý děj ve stručnějších a strožejších větách. Možná to měl být umělecký záměr, ale ve mě osobně to nevzbudilo úplně nejlepší dojmy - ten konec se mi zdá zkrátka uspěchaný a nesedí mi k té atmosféře první poloviny.
Bodové hodnocení: 8/10
Evianes:
Tato povídka se mi líbila. Je zde krásně popsané prostředí, povídka má atmosféru. Žádných gramatických chyb jsem si nevšimla.
Trochu mi vadí jakási nevyváženost povídky. Většinu doby se v ní v podstatě nic neděje a akce přichází až na jejím úplném konci. Navíc je oproti zbytku příběhu konec mnohem méně popsán, vše proběhne najednou, rychle. Mohl to být i záměr, ale je to něco, co mi na povídce trochu nesedí.
Ale jinak povídce nemám co vytknout, je napsána pěkně a čtivě.
8,5/10
Noční Svit:
No, čím začít? Tohle celé by byl (A pravděpodobně i je) moc pěkný prolog k něčemu většímu, avšak obávám se, že samotné mě to nezaujalo takovou měrou, jakou mě to zaujmout mělo. Chci říct - Proti tvému stylu psaní nic nemám a ty popisy se mi vážně moc líbí. Člověk se cítí, jako kdyby skutečně byl v tom chladném nevlídném počasí na Islandu, který je i přesto tak krásný. Dále má čtenář bezpochyby možnost sympatizovat s hlavními postavami, protože s podobnou situací se člověk setkává velmi často alespoň v novinách. Právě s tím mám však zároveň problém. Celé by to šlo napsat na pět řádků a děj se v těch popisech trochu topí. Je to jako předzvěst něčeho velkolepého, jenže to velkolepé tam vidím pouze napůl. Také mě trochu zarazilo, že na konci je Johana v jednu chvíli úplně na dně, ale vzápětí už vesele běží pro plakáty a usmívá se, avšak to je jen detail. Jinak se mi to líbilo, jenže ač je tvá schopnost vykreslit prostředí a atmosféru bravurní, ve výsledku mě to zaujalo trochu méně, jelikož děj za tím trochu pokulhával.
8,5/10
Michal Pošvic:
Působí to na mě hrozně pesimisticky a negativně, až to vě mně vyvolává mráz. Nicméně přenesení emocí je u literárního počinu jistě kladem.
7/10
Dr. Hannibal Lecter:
Ersie, má milá Ersie, u tebe mám jediný problém. Já nemám moc ráda tenhle styl psaní. Přiznávám, že tvá povídka není špatná, ale tentokrát bych pokračování neuvítala. Při čtení mi poměrně dlouho nedocházel vztah hlavních postav. Každopádně, nechcI psát jen ve zlém. Musím ti pochválit námět. Bodově bych tuto povídku hodnotila 6/10 možných bodů.
The Wanderer of Gallifrey:
Mezi hlavní přednosti povídky patří především dobrý styl psaní a znalost Islandu (a islandštiny). Příběh tak působil poměrně autenticky. Zápletka byla snadno pochopitelná a jasná, což je taky plus. Na druhou stranu mi přijde, že celkově byl děj více či méně o ničem. Jistě, těžká životní situace a dávání sbohem domovině je téma, ze kterého se dá vytěžit dobrý příběh, ale tady nebylo až tolik využito. Čtenářovi se mohlo zdát, že je od začátku téměř jasné, do jakého konce děj směřuje, nestalo se nic nečekaného ani vzrušujícího. Říct, že to bylo nudné, se zdá být až příliš troufalé, rozhodně si ale myslím, že se zápletka dala využít i zajímavěji. Dávám tedy 7/10.

2. soutěžící: Xerodoth Sigmius - Turista
Dr. Půlměsíc:
Toto dílo hodnotím jako neskutečně zajímavé a po všech směrech fascinující. Stylu psaní nemám prakticky co vytknout, působí velmi profesionálním dojmem, připomíná mi něco mezi hořkou komedií a Pratchettem. Tvoje práce se slovy a výrazy je skvělá, každá věta tohoto slohového útvaru v sobě má něco, co bych nejspíš nazvala satiristickým kouzlem. Napadá mě, že to v sobě má něco trochu z fejetonu.
Samotná myšlenka díla je hluboká a šokující, obsahuje v sobě dekadentní filozofii, která dokáže přitáhnout pozornost, vtáhne čtenáře do sebe a donutí jej nad celou myšlenkou dlouze přemítat.
Jediné, co mi snad trochu nesedlo, byl způsob, jakým se většina díla odehrává v dialogu, ale to už je pouze můj osobní pocit. A ze začátku pro mě bylo trochu těžké se dostat do děje, chvíli trvalo, než mě to začalo opravdu bavit.
Pokud ovšem odhlédnu od svých subjektivních dojmů, nemám co vytknout.
Bodové hodnocení: 10/10
Evianes:
Tato povídka mě opravdu zaujala. Nikdy jsem nic takového nečetla, musím říct, že je zcela originální. Nápad je to opravdu skvělý a provedení také povedené. Vše je zde pěkně vysvětleno, včetně toho, jak je možné, že mohou dýchat (nad tím jsem mimochodem přemýšlela, než jsem se dostala k odpovědi). Je to trochu šokující, trochu děsivé, trochu depresivní, trochu absurdní. Ale líbí se mi to. Nemám co vytknout.
10/10
Noční Svit:
Nemám moc co vytknout, takže asi začnu i skončím chválením. Zaprvé je to fakt neskutečně nápadité, originální a dobře promyšlené. Nemyslel jsem si, že se tu s něčím takovým setkám, protože mi připadá, že většina témat už je v dnešní době tak nějak okoukaná a není velká šance setkat se s něčím takovým. Zadruhé je mi sympatický tvůj způsob psaní. Na začátku se to sice podle mě trochu vleklo, ale poté děj upoutal mou pozornost a tvá schopnost vylíčit některé věci tak trochu očima škarohlída se mi též líbí. Možná bych jen vytkl menší plochost postav, což sice nejspíš bylo záměrné, ale oba byli tak nezajímaví, že jsem se oně také přestal v průběhu čtení zajímat. Navzdory všemu, co jsem tu napsal, tohle bohužel není úplně můj šálek čaje a připadá mi, že tomu něco chybí. Možná sem tam nějaké to odlehčení a všednost.
9/10
Michal Pošvic:
Docela složité na představení a pochopení. Hodně filosfický, číst toho víc, asi z toho dostanu schízy..:D 7/10
Dr. Hannibal Lecter:
Xerodoth a jeho Turista je posledním dílem, do jehož čtení jsem se pustila. Přiznám se, že tohle dílo ve mne moc emocí neprobudilo. Popravdě, při začátku jsem se v textu nemohla příliš dobře orientovat. Nevím kde jsem nalezla tuhle spojitost, ale podobné pocity ve mě vzbudila Svatební košile od Erbena. Tohle dílo není úplně pro každého. Upřímně bych si tuhle povídku ke čtení nevybrala i mé bodové hodnocení 5/10 možných.
The Wanderer of Gallifrey:
Na svůj nepříliš dlouhý rozsah byla v povídce rozvedena docela impozantní myšlenka. Poměrně nevinný název, čtenáře zápletka minimálně trochu vyvede z míry. Jazyk a styl psaní je přirozený, nesnaží se být ani příliš vážný, ani příliš familiérní, přesně se hodí k celkovému nádechu díla. Vše je rozvinuto přiměřenou rychlostí, děj se nikam nehrne, ale zároveň se zbytečně neoddaluje rozřešení, vše je dostatečně zakončeno, ne useknuto ani příliš otevřené. Dávám 10/10, opravdu se mi příběh líbil.

3. soutěžící: Maniac from Gallifrey - Hořící sen
Dr. Půlměsíc:
Musím řict, že sis pro svoje dílo vybral poměrně složité téma, nápad zachytit intenzitu bojiště je velmi ambiciózní. Myslím, že se ti to v jistých ohledech povedlo - má to atmosféru a "šlape" to, děj má rychlý spád a je přesvědčivý.
Nicméně, jsou tu podstatné věci, které bych vytkla.
Především ze začátku to na mě působilo velmi zmateně, musela jsem si to přečíst dvakrát, než jsem se byla schopná zorientovat v tom, kdo je kdo. Na můj vkus se tam najednou objeví příliš mnoho postav, které nejsou žádným způsobem představeny, proto jsem v nich pak měla dost zmatek. A také bych rozhodně doporučila psát přímou řeč na nový řádek, běžně se to tak dělá a rozhodně to výrazně pomůže s orientací v textu.
Dále mi tam hrozně chybí nějaké popisy, které by tam určitě být mohly. Chápu, že přehnané popisy například prostředí nejsou dobré pro rychlé plynutí děje, ale i přesto myslím, že sem by se jich pár rozhodně hodilo. Určitě se by to pak lépe četlo, dílo by působilo výrazně umělečtějším dojmem a bylo by schopno čtenáře lépe vtáhnout dovnitř.
A co trochu souvisí s těmi popisy, je druh vět, který při psaní užíváš - téměř všechny jsou věty jednoduché a většina z nich je krátká a holá. Působí to na mě značně trhaně, chtělo by to nějaká souvětí nebo aspoň rozvité věty.
Na závěr bych ještě chtěla upozornit, že tam máš několik gramatických chyb. Není jich moc, ale doporučuji si díla po sobě pečlivěji číst, aby ses jich pro příště vyvaroval.
Bodové hodnocení: 6/10
Evianes:
U této povídky se mi líbí nápad. Některé pasáže jsou napsané opravdu pěkně.
Celkově na mě ale povídka působí takovým zmateným, neuspořádaným dojmem.
Ze začátku pro mě byl trochu problém zorientovat se v přímé řeči. Pro přehlednost bych ji příště dala vždy na nový řádek, takto je nepřehledná a je těžké pochopit kdo co říká. Dále se mi zdá, že se v povídce vše odehrává tak nějak moc rychle, bez jakéhokoli podrobnějšího popisu. Člověk sotva stačí vstřebat, co se vlastně děje. Přišlo by mi lepší zastavit se u každé události a věnovat jí o něco delší pozornost. Možná byly krátké věty a minimální popis snahou o rychlý spád děje, ale přece jen by se to dalo udělat o něco lépe.
Ale jak už jsem psala na začátku, některé části se mi líbí. Jen jako celek to moc nefunguje.
6,5/10
Noční Svit:
V tomhle případě asi začnu kritikou. Hlavně ze začátku se mi děj zdál trochu zmatený, což se sice časem napravilo, avšak stejně jsem se nemohl zbavit dojmu, že to je celé zvláštně uspěchané. V jednu chvíli Jeren stál před živým skřetem a v druhé větě už byla jeho smrt popsána tím, že hrdina sekl a jemu ulítla hlava. Opravdu bych uvítal spíš kratší dějovou linku a větší prostor pro popisy, protože se mi většina vět zdála na tohle trochu chudší. Sem tam byly zpřeházené uvozovky a opakoval jsi slova tam, kde to nebylo úplně nutné, takže se mi to bohužel celé trochu hůře četlo. Na druhou stranu se mi děj jako takový líbil a atmosféru to nepostrádalo. Dovedu si představit, že vojáci ve středověku vskutku mluvili tak, jak jim lidově řečeno zobák narostl a kupodivu se mi to i líbilo. Taktéž bych vyzvedl to, že jsem měl možnost sympatizovat s hlavním hrdinou a rozhodně to nebylo neosobní. Vlastně bych i rád věděl, co se událo na cestě, na níž se vojáci vydali, ale kvůli věcem zmíněným výše bych se přiklonil k trochu nižšímu hodnocení.
7/10
Michal Pošvic:
Místy mi to přijde, co do češtiny, trochu chaoticky napsané, ale příběh je to docela sympatický. 7/10
Dr. Hannibal Lecter:
Maniak z Gallifrey mě svou prací překvapil. Ovšem mile překvapil. Jak jsem dočetla celé jeho dílo, čekala jsem jen na jednu věc - pokračování. Hořící sen je docela poetický název a abych pravdu řekla, ze začátku jsem se bála, co se to vlastně chystám číst. Ale jsem ráda, že jsem to udělala, četla dál a proto je mé hodnocení 8/10 možných.
The Wanderer of Gallifrey:
Mezi hlavní nedostatky povídky patří především rozčlenění na odstavce. Nebo možná spíše nerozčlenění. S každou novou promluvou nějaké postavy by měl přicházet nový odstavec, kupříkladu začátek byl však i navzdory hojné přímé řeči jednolitý text. Také se vyskytlo pár pravopisných chyb a někdy děj působil možná až příliš chaoticky. Dílo však bylo napsáno dobře, styl psaní odpovídal atmosféře, promluvy postav vše hezky oživovaly. Čtenář byl vržen přímo do děje, což je vždycky dobrý tah. Dávám tedy 7/10.

4. soutěžící: Gwlanche - Klec
Dr. Půlměsíc:
Fascinující a skvěle napsané. Hrozně moc se mi líbí tvoje popisy a metafory, všechna ta přirovnání a básnická vyjádření. Má to svoje kouzlo a dokáže to zaujmout. Dílo rovněž obsahuje hodně hlubokých myšlenek, ovšem skrytých pouze ve zvláštních náznacích, takže nepůsobí přehnaně těžkým a vážným dojmem, ale zároveň přiměje člověka k zamyšlení. Jsem přesvědčena, že každý si v tom odhalí něco trochu jiného, zdá se mi žo jako přesně ten typ díla, který si může čtenář vyložit způsobem, jež je mu nejbližší.
Také se mi líbí charaktery, které se v díle vyskytují, ačkoli nejsou nijak konkrétně popsané, kontext o nich vypovídá hodně, a snadno se mi sympatizuje s hlavním hrdinou.
Pochybuji, že bych našla něco, co by se mi chtělo vytknout; snad jen, že jsem v díle našla pár vyjádření, která mě trochu zarazila a svým způsobem mi tam úplně neseděla, ale to je pouze můj dojem.
Bodové hodnocení: 10/10
Evianes:
Tato povídka se mi opravdu líbila. Nejsem i jistá, jestli jsem ji zcela pochopila, ale je napsána nádherně. Je takový zvláštní, nutí mě k zamyšlení. Připadá mi mnohem delší, než doopravdy je. Líbí se mi zachycení atmosféry, myšlenek hlavního hrdiny i popis tajemné ženy. Jsou zde dobře zvolená slova, fascinuje mě opakující se pojem "muž mého formátu" který je v povídce velmi nejasný.
Této povídce asi nemám co vytknout.
10/10
Noční Svit:
Vážně nevím, jak jsi to udělala, ale něco tak dobrého už jsem dlouho nečetl a přesně takhle nějak si povídku do soutěže představuji. Všechno, co jsi napsala, do slova a do písmene stačí. Neměnil bych na tom naprosto nic, protože takhle je to dokonalé. Délka se mi vzhledem k ději zdá adekvátní, tvé popisy vystihují všechno, co by vystihovat měly a myšlenky vězně mě uchvátily. Zdá se být tak paranoidní, ale přesto je realista. Celé to působí dojmem, že máš své dílo plně pod kontrolou. Dokonce to má i rozuzlení. Je vážně působivé, jak poslední věta podtrhla celý děj - Vězeň v kleci sice není svobodný, ale paradoxně ho právě tato klec chrání před okolním světem. No, asi nezbývá než dodat, že ti přeju výhru, protože si to podle mě zasloužíš.
10/10
Michal Pošvic:
Hezky napsané, ale ten příběh mě moc nezaujal. 6/10
Dr. Hannibal Lecter:
Dílo, které se skrývalo za názvem Klec jsem zhltla opravdu jedním dechem. Bála jsem se zastavit, jako by snad něco mohlo změnit původní text. Nemám slov. Tohle jsem hledala. Snad ani žádná další slova nejsou potřeba, mé hodnocení je jasné - 10/10 možných.
The Wanderer of Gallifrey:
Tato nejkratší zaslaná povídka byla opravdu nádherně psaná. Věty byly rozvinuté, vše krásně popsané, slovní obraty vůbec ne nudné a prostředí děje mělo tak možnost na čtenáře více dolehnout. Nebylo těžké se vžít do postavy, představit si její okolí, myšlenky i pocity. Bohužel mi však přijde, že konec přišel příliš brzy na to, aby měl příběh nějakou pointu. Vlastně se vůbec nedozvídáme, co se přesně stalo, ani proč postava náhle nabyla přesvědčení, že ví, která je ta správná strana mříží. Strhávám dva body z maxima kvůli, podle mě, nedokončené myšlence.
8/10

5. soutěžící: Sherly Holmes - Dnes večer neusínej
Dr. Půlměsíc:
Krásné dílo, které se mi zdá být tak lyrické, že je téměř básní v próze. Umíš skvěle pracovat s popisy a navodit jimi tu správnou atmosféru. Je v tom zvláštní melancholie a všechno to líčení vzpomínek mi připadá velmi zdařilé.
Také musím pochválit způsob, jakým pracuješ s charakterem hlavní hrdinky - působí neobyčejně reálným dojmem, je pro mě snadné ji brát téměř jako skutečného člověka a zdá se mi, že ve čtenáři vyvolává takový zvláštní pocit blízkosti, jako kdyby ji téměř znal.
Rozhodně je vidět, že je ti psaní velmi blízké a určitě dost přesně víš, jakým způsobem tvořit literární dílo. Jediné, co bych tomuto dílu snad mohla vytknout je, že víceméně nikam nespěje, nemá žádné výrazné vyvrcholení ani hlavní myšlenku, která by jej celé prostupovala, nebo se třeba ukázala na konci. To mi tam trochu chybí.
Mimochodem, ještě mimo hodnocení by mě zajímala jedna věc - v jaké zemi se to odehrává? Hodně jsem nad tím přemýšlela, ale pořád na to nemůžu přijít... Zdálo se mi to asi nejvíc na Česko, ale zase se tam vyskytlo jméno Anne, takže nevím. Vážně by mě to zajímalo, takže by mě docela potěšilo, kdybys mi to nějak dala vědět, je jedno, jestli na ask, nebo sem do komentářů. Díky :D
Bodové hodnocení: 9/10
Evianes:
Na této povídce se mi líbí popisy. Snadno si dokáži představit zničený dům a jeho atmosféru. Dále je zde krásně zachycen kontrast mezi minulostí a současností. Líbí se mi, jak se dívka v představách vrací do hezčích dob a předstírá, jako by nebyly jen minulostí.
Jen jsem neustále čekala, co bude v té tajemné krabičce. To už se asi nedozvím, ale příběhu to vůbec nic neubírá.
Některé věty v povídce se mi sice úplně nelíbí, ale jinak nemám co vytknout.
9/10
Noční Svit:
Opět jsem nadšený, i když máš zkrátka trochu smůlu v tom, že ač je v soutěži "pouze" šest povídek, všechny se mi hodně líbí, takže o nějakou tu půlku bodu přijdeš. Začnu chválou - Děj mi připadal hned od začátku dostatečně zajímavý na to, abych se těšil, co bude dál. Kam se hlavní hrdinka ještě podívá? Co se tam bude skrývat? Velmi mě bavily flashbackové vzpomínky na život v útulném domě před nálety Němců spojené s křehkostí a jistou naivitou dívky. Celé to působilo lehce, mile, přirozeně a přeci smutně, což bylo jistojistě tvým cílem. Zanechalo to ve mně takový hezký pocit a spojení s tím, co cítila hlavní postava. Vžil jsem se do ní. I její monolog v jídelně se mi díky této skutečnosti moc líbil. Mám snad jedinou výhradu - Zdálo se mi to trochu neukončené a nebylo tam žádné vyvrcholení, u kterého bych si řekl "Páni, to byla ale příjemná tečka za celou povídkou". To je ale spíš věc názoru. Jinak ale rozhodně palec nahoru a jen tak dál!
9,5/10
Michal Pošvic:
Vůbec bych se nedivil, kdyby se takovéhle věci po 2. sv. v. opravdu děly, zajímavé pojetí. 6/10
Dr. Hannibal Lecter:
Práce Sherly Holmes mě také potěšila. Viděla jsem to celé před očima, vžila jsem se do té dívenky. Opět jedno z děl, které je čtivé, pěkně psané, nemusela by se za něj stydět ani moje vybíravá učitelka češtiny. Už mi chyběl jen někdo, kdo by mi to před spaním předčítal. Sherly, moc Ti děkuji, proto je mé hodnocení 9/10 možných.
The Wanderer of Gallifrey:
Když jsem začala číst a udeřily na mě ty suché věty v přítomném čase, trochu jsem se zalekla. Nicméně se hned vzápětí ukázalo, že jsem vůbec neměla čeho. Kontrast vzpomínek a reality byl opravdu pěkně zřetelný, po stylové stránce i velice zdařeně psaný. Možnost poznávat hlavní postavu především prostřednictvím její řeči a myšlenek, ne jen nějakým popisem, ať už od nezávislého vypravěče či ostatních postav, byla též velkým pozitivem. Konec mě bohužel trochu zklamal, doufala jsem, že se dozvíme, co bylo v oné krabičce. I tak však dávám 8/10, dílo bylo rozhodně povedené.

6. soutěžící: Azar Dragneel - Noc
Dr. Půlměsíc:
Je vidět, že o psaní určitě něco víš, moc se mi líbí všechny tvoje popisy, byť jsou stručnější i práce s různými výrazy a adjektivy. Věty tohoto díla ve mě vyovlávají poměrně profesionální dojem, myslím, že tvůj styl psaní je na velmi slušné úrovni.
Ovšem je tu pár věcí, které bych vyčetla, některé z nich mi hodně ztěžovaly čtení díla. Navzdory tomu, že samotný tvůj styl je skvělý, působí to na mě velmi útržkovitě, spíš jako takové jednotlivé scény dané dohromady. Špatně se mi mezi nimi hledají souvislosti a nedokázala jsem si z nich vytvořit nějaký celkový obraz příběhu i prostředí, kterého bych se mohla držet. Děj se mi zdál nesouvislý, připadá mi, že místy ho to postrádá a k něčemu konkrétnějšímu to začíná směřovat až na konci v posledních několika odstavcích. Dílo je takové nerovnoměrné, zdá se mi myšlnekově velmi těžko uchopitelné a ne dostatečně plynulé.
6,5/10
Evianes:
Tato povídka na mě působila takovým roztrhaným, lehce zmateným dojmem. Trochu mě rušilo, jak na sebe jednotlivé části v podstatě vůbec nenavazovaly a měla jsem trochu problém pochopit, o co vlastně jde.
Ale poslední část povídky, kde hledají poklad, se mi líbila. Až jsem litovala, že skončila takhle brzy, moc by mě zajímalo pokračování.
Celkově se mi tedy líbí nápad, jen bych celý příběh trochu více sjednotila.
7,5/10
Noční Svit:
U tebe mám opačný problém než u Ersie. Věřím, že umíš dost dobře psát, avšak bohužel ti tohle celé nějak nesedlo. Ze začátku jsem vůbec nechápal, o co ve tvé povídce jde a byl jsem z toho lehce rozpačitý. Vážně nevím, jestli jsem pouze já tak tupý, ale z první věty jsem vážně nevydedukoval, že ve tvém světě z nějakého důvodu neexistuje den a celé mi to došlo až v druhé polovině děje (A tím pádem mi nejprve unikla i pointa celé první části, což je škoda). Přišlo mi to jako součást knihy, která je však naprosto vytržená z kontextu a rozkouskovaná na nic neříkající úsečné části. Možná i proto jsem na konci nepochopil, proč Anna při vykopávání pokladu omdlela kvůli nedostatku kyslíku. No, to bychom měli všechno negativní za sebou. Jinak se mi ten nápad s věčnou nocí moc líbil, ale zkrátka to je trochu nešťastně pojaté. Postavy byly sympatické též a kdyby to celé sem tam neztrácelo dech, určitě by i mé hodnocení znělo o něco pozitivněji. Koneckonců se mi to i přes veškeré rušivé elementy líbilo.
8/10
Michal Pošvic:
Ze začátku docela nudný děj, potom to šlo, ale celkově mi ten děj nepřišel zajímavý, možná v pokračování by to bylo zajímavější, ale tenhle úryvek moc ne. 5/10
Dr. Hannibal Lecter:
Azar a jeho Noc. Tady se upřímně ztrácím v časové posloupnosti. A jako u Ersie, tenhle styl psaní není úplně pro mě. To je ale už o stránce vkusu, ne o příběhu jako takovém. Občasně si přijdu jako detailista a vyhledávám v povídkách realitu. V konečné části jsem našla trochu děje, což mi u začátku chybělo, ale nemyslím si, že kyslíková maska v batohu hraje stejnou píseň s realitou. Co se týče bodové hodnocení, za mě 4/10 možných.
The Wanderer of Gallifrey:
Trochu mi vadila přemíra tří teček. Každý je někdy rád použije, často se opravdu hodí a podtrhnou dané sdělení, ale když jsou použity pětkrát za jednu stránku, začne to čtenáři trochu lézt na nervy. Rozčlenění na odstavce mi též úplně nevyhovovalo. Proč bylo třeba otáčení vypínače rozdělené na dva odstavce je mi doteď záhadou. Myšlenka věčné noci se mi sama o sobě dost líbila, přišlo mi ale, že se z ní dalo vyždímat trochu víc. Smysl konce mi pořád uniká, přijde mi, že se vlastně nestalo nic, co by příběh nějak ukončovalo. Navíc je zde strašně moc neznámých, čtenář neví, proč vlastně postavám došel kyslík, co si chtěly říct. Nicméně dávám 6/10, především tedy díky myšlence příběhu, dobrému pravopisu a některým opravdu povedeným frázím ("Žije v podkroví, ale jako by byl ve sklepě. Celý svět žije ve sklepě.").
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama